Set of wear part-Type 241 DN032-50 actuator
Set of wear part-Type 241 DN032-50 actuator 3277-120
Code: F.0000PSLV.12.0021
Supplier: GEA Price: Contact
00002301 3/2-way-piston-operated seat valve Burkert 3/2-way-piston-operated seat valve 00002301 Type 2002 2002 Control function A closed by spring force Paths/positions 3 3 ways / 2 position Orifice size 20,0 20mm (3/4") Seal material EE PTFE Body material RG gunmetal Port connection GM85 G3/4 threaded port Actuator version B PA-actuator, MS-threaded bushing at connection of pilot air Actuator size E Dm 63mm pressure range 0 - 16 bar Detail Add to basket
00227324 Positioner Burkert Positioner top 70 mm for actuator 27XX Type 8692 8692 Pneumatic function E2 single acting DN 2,5 Proximity switch 00 without Flange pattern FA05 interface element-Top control and remote sensor to Classic- or 3rd party actuator Supply voltage E 24V DC batterie voltage Control F 0-10V, 0-5V, 4-20mA, 0-20mA adjustable Electrical connection KD cable bushing Fluid connection GW G 1/8 / SS Operating/configuration T keyboard and display internal Input / Outputs D 1 binary input Additional function 0 without Communication 0 without Detail Add to basket
178608 BURKERT 178608 - G1/2, GUNMETAL, PA ACTUATOR 40MM, 0-15 BAR, NC Burkert Burkert Type 2000 externally piloted angle-seat valve is operated with a single or double acting piston actuator. The actuator is available in two different materials, PA and PPS depending on the ambient temperature. The reliable self adjusting packing gland provides high sealing integrity. High flow rates are attained with the gunmetal or cast stainless steel 2-way body. Burkert reference 178608 Detail Add to basket
178280 BURKERT 178280 - G1/2 STAINLESS STEEL 24V AC 0-3 BAR Burkert Burkert type 6027 is a direct-acting solenoid valve use for shut-off, dosing, filling, and ventilation. The push-over solenoid system is of modular design and the coil can be rotated 360 degrees. Burkert reference 178280 Detail Add to basket
144814 BURKERT 144814 - 2/2 DIAPHRAGM VALVE, EPDM / PTFE, 25MM ORIFICE, TRUE UNION CONNECTION, 0-10 BAR Burkert Burkert type 3232 hand operated diaphragm valve for aggressive chemicals. Provides long service life even with polluted, dirty or high viscosity fluids. The diaphragm between the actuator and body hermetically isolates the fluid from the actuator and provides a strong seal over the valve seat. The manual nature of the operator means that the valve can be used for shut-off and for flow control. Burkert reference 144814 Detail Add to basket
238615 BURKERT 238615 - 2/2 NC, TYPE 6626 ROCKER SOLENOID VALVE FOR ANALYTICAL APPLICATION Burkert Burkert Type 6626 combines the reliable and success- ful Rocker principle with a highly innovative new actuator. The TwinPower concept of this actuator reduces the size greatly without loss in performance. Hence the 16 mm wide medium isolated rocker valve, 6626, with a 3.0 mm ori ce and a pressure resistance of 2 bar, provides the same performance as a traditional 22 mm valve. In addition, the inte- grated power reduction decreases the energy consumption by 75%. In combination with other design features the heat transfer into the medium can be reduced to a minimum. Burkert reference 238615 Detail Add to basket
403 PI controller head Samson PI controller head for Type 403 3403-0052 Detail Add to basket
3260 Three-way Valve Samson Three-way Valve Mixing valve; Flanges acc. to EN 1092-2 Type 21; DN 40; PN 16; Kvs 25/Cv 29; Force-locking, M 32 x 1.5 for Types 5824/25, 2780 Electric/Pneumatic Actuators; Body cast iron EN-JL 1040/A 126 B; Plug and plug stem seal made of EPDM; Perm. temperature 150 °C/300 °F; 12 mm travel; Var-ID: 1005031 Detail Add to basket
3271 Pneumatic Actuators Samson Pneumatic Actuators Var-ID: 1005065 Detail Add to basket
3277 Pneumatic Actuators Samson Pneumatic Actuators contain a rolling diaphragm and internal springs Var-ID: 1010624 stroke 15 mm diaphragm area 350 cm² diaphragm material NBR; pressure connection ISO 228-1 G-thread; nominal Signal-range 1,4...2,3 bar; Detail Add to basket
3730 Electropneumatic Positioner Samson Electropneumatic Positioner Type 3730-2 with LCD and AUTOTUNE, 4 to 20 mA reference variable, 2 software limit switches/1 fault alarm contact; EXPERTplus diagnostics; Hardware version device index 01; Software version 1.54; Var-ID: 2885137 Detail Add to basket
3760 Electropneumatic Positioner and Pneumatic Positioner Samson Electropneumatic Positioner and Pneumatic Positioner Pneumatic connections ISO 228/1 - G 1/8; Electrical connection: Cable gland M20x1.5 black (plastic); Type 6109 i/p Module; Reference variable 4 to 20 mA; Packed; Var-ID: 1626739 (1008177) Detail Add to basket
4763 Electropneumatic Positioner Samson Electropneumatic Positioner Intrinsically safe EX II 2 G EEx ia IIC T6 acc. to ATEX Lever I (length 40-127 mm) Spring 1 (15 mm travel) Pneumatic connections 1/4 - 18 NPT Electrical connection: Cable gland M 20 x 1.5 blue (plastic) Type 6109 i/p Module Reference variable 4-20 mA Var-ID: 1008622 Detail Add to basket